CONTRA SPEM SPERO ET VENERUNT, VIDERUNT, VICERUNT

 

ПРО УЧАСТЬ ГО ДВКА У ФЕСТИВАЛІ «ХОТИН-1621» 8-10 ЖОВТНЯ 2021 р.

Назва цього опусу невипадкова. Півтора роки ГО ДВКА та партнерські організації вели перемовини з Хотинською міською радою на чолі з міським головою паном Андрієм Дранчуком; кілька місяців 2021 р. разом із Державним історико-архітектурним заповідником «Хотинська фортеця» на чолі з пані Єлизаветою Буйновською та нашими давніми партнерами з Кам’янець-Подільського міського військово-історичного товариства на чолі з директором Кам’янець-Подільського історико-культурного музею-заповідника Олександром Зарембою ми разом писали стоси документів на ґранти УКФ, аби спільно відзначити гідно 400-ту річницю видатної перемоги об’єднаних сил Речі Посполитої та українського козацтва на чолі з гетьманом Петром Сагайдачним.

Варіант анонсу

Після відмови у ґранті нашим партнерам та фактичного нехтування на державному рівні справою гідного вшанування героїзму наших пращурів-козаків та відзначення вікопомної річниці однієї з найбільших перемог української зброї майже не лишалося надій повернутися до Хотина для участі у військово-історичного фестивалі, який ми вже колись не без успіху там проводили 2009 р…

Але contra spem spero, без надії сподівався і працював, не покладаючи рук, міський голова  Хотина, Андрій Дранчук. Ми не знаємо, якими зусиллями і за рахунок чого, але в середині вересня 2021 р. стало ясно, що фестиваль таки відбудеться! Приємно мати справу з людиною слова і чину.

Тому на запрошення Хотинської міської ради та ГО «Хотинська платформа розвитку культури і туризму» делегація ГО ДВКА та її партнерів, – клубу «Росичі», військово-історичної групи «49 орта джемаат-хассеків яничарського корпусу», кінно-спортивної бази «Українські козаки» та майстерні «Кузня фантазій», – 8 жовтня Року Божого 2021 рушила на Буковину, на берег Дністра, до Хотина.

Частину зовнішнього оформлення заходу так само забезпечили учасники ГО ДВКА – логотип фестивалю створив президент ДВКА Олекса Руденко, а малюнок-реконструкцію козака з печатки та гравюри 1622 р. – Ярослав Павлишинець.

Військово-історична складова заходу, яку забезпечували реконструктори, звісно ж  періодично тонула у різномаїтті, різнобагатті та різномогутті виступів колективів народної самодіяльності,  організованих місцевим режисером та іншими супутніми атракціями типового народного свята.

Проте головний нерв і стрижень події – відзначення 400-тої річниці перемоги під Хотином все таки не було забуто за співами й торгівлею сувенірами.

Прибула експромтом група польських громадських діячів та знайомих нам за фестивалями у м. Замосць реконструкторів з м. Люблін разом із членами ГО ДВКА, клубом «Росичі» та неперевершеним каскадером Олегом Юрчишиним виставили кінну та пішу варту біля пам’ятника гетьману Петру Сагайдачному та козакам та взяли участь в офіційному відкритті фестивальної програми вранці 9 жовтня 2021 р. 

Vip-персони в особі міністра культури Олександра Ткаченка, очільники Чернівецької області, іноземні делегації  та міська еліта, численні представники місцевого козацтва в різноманітних одностроях вшанували фестиваль своєю присутністю.

Під стінами фортеці виріс наш військово-історичний наметовий табір, який одразу ж атакували представники ЗМІ, яким не було відмовлено у коментарях. Сюжет «плюсів» вийшов, як на нашу думку, динамічним і майже компліментарним. Решта каналів та інфомагенцій, таких, як чернівецька БукІнформ, забезпечили ефір непоганими сюжетами й гідними світлинами.

А рівно о 15.00 учасники реконструкції розпочали батально-історичне дійство «Епізод Хотинської битви» на визначеному владою плац-театрі. Загальне число учасників сягнуло 71 осіб, з них п’ятеро вершників при двох багатоствольних «орґанках».

 

Вийшло динамічно, все потонуло в пороховому диму і завершилося загальним “відступом” турецько-татарських сил.

Всі учасники продемонстрували високий рівень підготовленості, але не можна не відмітити особливо командира яничарів, знаного реконструктора і просто красеня Святослава Кузьмича, «Чорваджі», який після тривалої перерви в сезоні 2021 р., по суті, відродив свою відому групу, що взяла участь як у кам’янець-подільському фестивалі “Schola militaria”, так і стала окрасою фесивалю «Хотин-1621».

Далі було все, що буває після завершення головної програми, під акомпанемент різних за рівнем виконавців, що приїхали до Хотина для участі у музичній складовій заходів. Як би там не було, але NAVKA та «Гайдамаки» – це круто!

Далі був вечір у дружньому колі, дрижаки у наметах при температурі – 6 градусів за Цельсієм, збирання табору вранці у неділю 10 жовтня і від’їзд по домівках.

Фестиваль «Хотин-1621» відбувся успішно та став історією! Venerunt, viderunt, vicerunt – прийшли, побачили, перемогли!

ГО ДВКА висловлює вдячність мешканцям Хотина та Чернівеччини, Хотинській міській раді, особисто міському голові пану Андрію Дранчуку, хотинським громадським активістам з ГО «Хотинська платформа розвитку культури і туризму»  за те, що саме завдяки їм було, без зайвого пафосу, врятовано честь  нації і держави і все-таки відзначено 400-річчя Хотинської перемоги.

Підготував:

Олекса Руденко, 

президент ГО ДВКА,

заслужений художник України, 

доцент кафедри графіки  ВПІ НТУУ “КПІ ім. Ігоря Сікорського”

член Українського Геральдичного Товариства,

член експертної дорадчої групи  з питань військової символіки 

ГУ РСМЗ Збройних Сил України

 

 

 

Залишити відповідь